• Customer Care
  • Research & Development
  • News

  • Úvod
  • Produkty
  • Denní dávka zdraví
  • Neztrať rovnováhu
  • Kontakt

5 signálů, že vašemu tělu chybějí minerály

by admin / Pátek, 29 května 2020 / Published in Ostatní

Žijeme v hektickém světě. Přiznejme si, že někdy nás každodenní povinnosti a starosti pohltí natolik, že starost o svoje tělo odsuneme do pozadí. Občas si nedáváme pozor na výživovou hodnotu jídel, nepřijímáme dost vitamínů z ovoce a zeleniny a dostatečně nedodržujeme pitný režim. A když se k tomu přidá ještě stres, není divu, že tělo vysílá prosby o pomoc. Zkuste pochopit svoje tělo a zjistit, co vám některými změnami chce vlastně říct, a jaké živiny potřebuje.

Které minerály potřebujeme nejvíc?

Jak uvádí prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. pro časopis SME, minerální látky tvoří zhruba 4 procenta váhy lidského těla. Možná se to ani nezdá, ale sehrávají zásadní roli pro zdravé fungovaní těla, jeho enzymů a hormonů. Ale které jsou pro nás ty zásadní? Minerály se dají jednoduše rozdělit na dvě skupiny – makroelementy a mikroelementy.

Makroelementy jsou ty minerální látky, které potřebujeme ve větších denních dávkách (cca 300 mg), nejvýznamnější jsou vápník, magnézium a draslík. Jako mikroelementy se označují minerály, které tělu stačí v malých dávkách (do 100mg), například železo, zinek, mangan či křemík.

Minerály tedy plní více funkcí a, když v těle chybí, začne tělo čerpat živiny z náhradních zdrojů, aby mohlo správně fungovat. Tento stav má tyto nejběžnější projevy: 

1. Křeče svalstva nebo brnění v končetinách

Časté křeče svalů, ať již přes den nebo v noci, jsou velmi častým příznakem nedostatku draslíku, magnézia, případně i vápníku. Kromě svalových křečí mohou mít nízké hladiny těchto minerálů negativní vliv i na vaše nervová zakončení. Mohou způsobit také opakované mravenčení nebo necitlivost v rukou a nohou. Pro zvýšení draslíku v těle je potřebné pravidelně konzumovat listovou zeleninu například kapustu nebo špenát. Draslík spolu s magnéziem najdete také ve švestkách, meruňkách a červené řepě.

2. Křehké nehty, suchá pokožka a žloutnutí zubů

Když má tělo málo vápníku, sáhne do svých rezerv v kostech a zubech. Následuje i kůže – ta nedostatek vápníku signalizuje suchou pokožkou. Při nedostatku vápníku se snadno lámou i nehty. Nejlepšími zdroji vápníku jsou ovocné šťávy a mléko. Další potraviny bohaté na vápník jsou brokolice, mák, ovesné vločky, fazole nebo ořechy a v neposlední řadě i minerální vody. Pitím minerální vody Gemerka vápník doplníte tím nejpřirozenějším způsobem, protože spolu s magnéziem se v lahvi nachází v optimálním poměru 3:1 (Ca:Mg).

3. Špatný spánek, migrény a poruchy koncentrace

Když začnete najednou hůře spát, často se budíte, trpíte nespavostí, jednou z příčin může být právě chybějící magnézium. Tento minerál totiž pomáhá k uvolnění těla a mysli a klidnému spánku. Nemluvě o možných nočních křečích, které sladkým snům vůbec nepomohou. Kromě těchto příznaků často poukazuje na nedostatek magnézia i nadměrná únava, slabost a neschopnost dlouhého soustředění. Mezi potraviny bohaté na magnézium patří všechny druhy oříšků a semen jako jsou lněná a slunečnicová semínka nebo mandle. I v tomto případě je vhodné dodržovat pitný režim, z minerální vody se totiž do těla vstřebává téměř 60 % magnézia, přičemž z výživových doplňků jen 30 %.

4. Bledost a dušnost

Bledá pokožka tváře i dolních očních víček je běžným příznakem nedostatku železa. Tento minerál totiž spolupracuje na tvorbě hemoglobinu, který červeným krvinkám dodává červenou barvu. Nízká hladina železa proto způsobuje i světlejší barvu krve a v důsledku toho pokožka může ztratit svoji zdravou, růžovou barvu. Tyto příznaky se mohou objevit kdekoliv na těle – například na tváři, dásních, rtech, očních víčkách nebo dokonce na nehtech. 

Pokud se často zadýcháváte i při běžných denních činnostech, které vás předtím nijak nezatěžovaly – chůze, výstup do schodů nebo trénink – na vině může být rovněž chybějící železo. Opět za to může hemoglobin, který přenáší kyslík z plic do buněk. Bez dostatku železa se svaly unaví rychleji i při běžných činnostech a frekvence vašich nádechů se zvýší, aby tělo získalo dostatek kyslíku. Jezte červené maso, špenát, kapustu nebo sušené ovoce – například rozinky a meruňky.

5. Řídnutí vlasů

Nedostatek zinku a je často ignorovanou příčinou řídnutí a vypadávání vlasů. Přínosy zinku pro vlasy zahrnují podporu množení buněk, růst tkání a opravu těch poškozených. Zinek také udržuje maz ve vylučovacích žlázách, které jsou propojené na vaše zdravé vlasové folikuly, a tak snižují šanci na jejich vypadnutí. Pokud ho chceme přijímat z potravy, doslova zinkem nabité jsou ústřice, kraby a humři. Z domácích potravin jsou to luštěniny, červené maso a drůbež nebo ořechy.

Je to jednoduché. Stačí jen svému tělu porozumět, dát mu to, co potřebuje a určitě se vám za to odmění. Pitím minerální vody Gemerka s obsahem magnézia a kalcia vhodně doplníte denní potřebu těchto důležitých minerálů pro vaší rovnováhu. Magnézium obsažené v Gemerce Vám pomůže zmírnit únavu a udržet vás v psychické pohodě.

  • Tweet

About admin

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výhradní distributor:

ST.NICOLAUS-trade CZ, a.s.
Žarošická 4395/13, Židenice
628 00 Brno

Kontakt:

+420 543 210 033
nicolaus.kancelar@stn-trade.cz

Sledujte nás:

Gemerka voda | Všechna práva vyhrazena © 2020 Copyright. Vytvořila agentura Debono Interactive.
TOP
Spravovat Souhlas s cookies
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Preferences
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Předvolby
{title} {title} {title}